فرهنگی و رسانه

پیشینه روابط فرهنگی

تاریخچه روابط فرهنگی ایران و هند

پیوندهای فرهنگی و سیاسی میان ایران و هند به دوران پیش از تاریخ باز می‌گردد. موارد فراوان از شواهد و آثار تاریخی در دست است که پیوندهای بسیار صمیمانه ای را میان دو قوم ایرانی و هندی نشان می دهد. ایرانیان و هندیان هر دو از نژاد آریایی بودند که از نواحی جنوب سیبری مهاجرت کرده و در این دو سرزمین سکنی گزیدند. راجه های هند در جنگ ها و منازعات فی مابین خود همواره به دنبال جلب حمایت و حکمیت فرمانروایان ایرانی بوده اند.

داریوش پادشاه سلسلة هخامنشی سلطنت خود را تا نواحی سند توسعه داد. در کتیبه های هخامنشی از هند نام برده شده است و بر روی سنگ های کاخ تخت جمشید سفیران هندی که به مناسبت جشن نوروز هدایایی پیشکش می‌کنند حکاکی شده است.

 

در دورة سلطنت ساسانی روابط فرهنگی دو کشور بیش از پیش توسعه و تحکیم یافت. پس از دوره ساسانی اسلام از طریق ایران و به واسطة ایرانیان به هند راه یافت. علماء و عرفای زیادی از ایران به هند مهاجرت و در این کشور سکنی گزیدند. زبان فارسی نیز در این دوره به هند راه یافت و به مدت بیش از 800 سال زبان رسمی این سرزمین شد. سرزمین هند در قرون میانة اسلامی یکی از مراکز مهم و بزرگ علوم اسلامی و مهد پرورش فرهنگ اسلامی و ایرانی بود. با شکل گیری حکومت های اسلامی در هند فرهنگ و تمدن ایرانی بیش از هر زمان دیگری در این سرزمین رواج یافت.

 

ثمرة این حضور فرهنگی در آثار تاریخی و هنری هند امروزه نیز به وضوح مشهود است. در اغلب بناهای تاریخی این کشور که امروزه جهانگردان بسیاری را جذب می کند عناصر فراوانی از فرهنگ و تمدن ایران وجود دارد. عمق روابط فرهنگی تا آنجا است که جواهر لعل نهرو گفته در تاریخ هیچ دو ملتی اینگونه به هم نزدیک نبوده و از هم تأثیر نگرفته اند. هند موطن دوم شعرا و ادبای زبان فارسی بود. بر اثر تلاش‌های این شعرا، ادبا و نویسندگان در حال حاضر بیش از یک میلیون نسخه خطی فارسی در کتابخانه های مختلف هند بر جای مانده است.

 

قراردادهای فرهنگی ایران و هند

اولین قرارداد رسمی فرهنگی بین دو کشور به سال 1335 ش باز می گردد. این قرارداد فرهنگی در یک مقدمه و چهارده بند توسط علی اصغر حکمت، سفیر ایران در هند و مولانا ابوالکلام آزاد، وزیر فرهنگ هند در دهلی نو به امضا رسید. با پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت ها و همکاری های فرهنگی بین دو کشور وارد مرحلة جدیدی شد. در این دوره ارتباطات گسترده ای میان مسلمانان هند و بالاخص شیعیان با ایران ایجاد شد. هند از اولین کشورهایی بود که پس از پیروزی انقلاب اسلامی نظام نوپای جمهوری اسلامی ایران را به رسمیت شناخت. پس از پیروزی انقلاب اسلامی همکاری های فرهنگی در قالب قراردادهای جدید تثبیت شد. دو کشور در 84-1383 مبادرت به امضاء برنامه مبادلات فرهنگی نمودند. در سال 1374 آقای هاشمی رفسنجانی ریاست محترم جمهوری وقت به هند سفر کردند و برنامة اجرایی مبادلات فرهنگی، علمی و فنی بین دو کشور امضاء شد. در سال 1381 نیز با سفر آقای خاتمی ریاست محترم جمهوری وقت به هند برنامه اجرایی مبادلات فرهنگی برای سالهای 84-1381 مجدداً تنظیم و امضا شد. برنامه مبادلاتی جدیدی در حال تهیه است که در فرصت مناسب و طی سفر رسمی یکی از مقامات بلند پایه دو کشور به امضا خواهد رسید. همچنین در سفر رسمی جناب آقای خاتمی یک توافقنامه رسمی برای ایجادصندوق حفظ میراث مشترک به امضا رسید.

 

منبع: سایت رایزنی فرهنگی ج.ا. ایران - دهلی نو

*********************************************************

برگزاری سمینار منجی در ادیان مختلف و نگاه آنان به آینده جهان 

به گزارش «نسیم»، به مناسبت ایام ولادت با سعادت حضرت ولی عصر (عج) ، کنفرانس یک روزه ای تحت عنوان منجی در ادیان مختلف و نگاه انان به آینده جهان با حضور شخصیتهای ارشد اسلامی ، هندو، مسیحی، بودا و سیک و... در تاریخ 25 خرداد 1393 در شهر حیدرآباد برگزار خواهد شد.

جناب آقای نوریان سرکنسول محترم جمهوری اسلامی ایران در حیدرآباد فرمودند: این کنفرانس با محوریت سرکنسولگری و مشارکت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در هند، مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم، انجمن پیشوایان مذاهب کل هند، جامعه المصطفی (ص) ، مرکز پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی ، مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی به موضوع منجی پرداخته و مقوله انتظار و نجات دهنده بشریت را از دیدگاه مذاهب و ادیان مختلف بررسی خواهد کرد.
وی افزود: یکی از مباحث جدی مکاتب فکری و مذاهب مختلف که در حوزه اندیشه دینی ذهن بسیاری از اندیشمندان را به خود مشغول کرده است، آینده جهان و سرنوشت بشریت است که در این کنفرانس به این موضوع هم پرداخته خواهد شد.
برگزاری نشستها و گفتگوهای تخصصی بین شرکت کنندگان و مدعوین و برگزاری نمایشگاهی از کتب و آثار منتشره توسط مرکز پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی در حاشیه این کنفرانس از مهمترین برنامه های جانبی این کنفرانس خواهد بود.

 

 

   دانلود : Concept_of_the_Seminar_on.doc           حجم فایل 48 KB